Rzeszowskie Forum Akwarystyczne

Nawozy - "Węgiel w płynie" w praniu - jak działa u nas?

zulix - 2009-08-19, 10:02
Temat postu: "Węgiel w płynie" w praniu - jak działa u nas?
Po ponad 2 tygodniach stosowania preparatu EasyCarbo mogę stwierdzić, że u mnie praktycznie nie działa. Nie zauważyłem jakichś spektakularnych przyrostów wobec tego co było wcześniej. Mchy rosną bez pośpiechu jak zawsze, mikrozorium, zwartki też. Z roślin szybkorosnących strzałka wodna, heniek, rotalia, glosia, trawka brazylijska, limnofilia wonna - wszystko bez większych zmian w tempie wzrostu. Akwarium rzędu 0,4 W/l. Podaję nawóz - samoróbkę pmdd.
Nie zauważyłem, aby którejś roślinie czy krewetkom preparat zaszkodził - tu jest dobra strona tego tematu. Działanie antyglonowe preparatu się u mnie nie pokazało. Na ściankach mam drobną mgiełkę glonów, ale nie walczę z tym ponieważ na tym trawniczku pasą się krewetki· Być może zwiększę dozowanie. Na razie jestem w tym zakresie minimum tj. 1 ml na 50 litrów. Większość roślin jest jednak "powolnych" więc wydawało mi się, że nie ma potrzeby dawać więcej.

W akwariach HT proponują aby używać EC wraz z dodatkowym źródłem CO2, ale takie coś jest dla mnie mało praktyczne i trochę bezsensowne koncepcyjnie. Preparat miał być alternatywą dla CO2 a nie jego pomocnikiem, choćby i bardzo dobrym.

Podajcie jak u was ma się sytuacja, szczególnie jeżeli nie podajecie ekstra CO2.

comatose - 2009-08-19, 10:16
Temat postu: Re: "Węgiel w płynie" w praniu - jak działa u nas?
zulix napisał/a:
Po ponad 2 tygodniach stosowania preparatu EasyCarbo mogę stwierdzić, że u mnie praktycznie nie działa.

U mnie tak samo, nie zauważyłem żadnej różnicy ani przy roślinach, ani przy glonach. Na jakieś 30L mam 11W światła, rośliny mało wymagające: kryptokoryny, nadwódki, wgłębka, mchy. Dodatkowo do tego dodaję Ferropol 24h. Może to się zmieni jak zwiększę dawkę, bo zalecaną ilość daję od jakichś 3 dni - wcześniej było to 1/3 dawki.

leszcz25 - 2009-08-19, 15:16

Na moje oko macie zbyt małą moc oświetlenia i rośliny nie są w stanie pobrać całego węgla . Druga opcja to brak innego składnika , który blokuje prawidłowy wzrost ....
Trzecia opcja to połączenie tych dwóch powyżej ;)
Ja od Siebie dodam , że najlepsze efekty były widoczne na Rotali Indica , która po pierwszym lub drugim dniu stosowania zaczęła ślicznie bąblować , ogólnie wzrost wszystkich roślin nieco przyspieszył .
To czy ten nawóz węglanowy działa jako "anty glon" nie powiem gdyż ciągle zmieniam proporcje nawozów i wszelkie błędy są widoczne na szybach :D (pył). Krasnych mam na lekarstwo , a nitek wcale więc moje obserwacje pod tym kątem są znikome ....

Krystian - 2009-08-19, 16:16

U mnie widać, że działa. Nurzaniec wystrzelił jak głupi, bombluje aż miło popatrzeć. W tygodniu muszę 3 razy przycinać, bo mi się rozwala na całej tafli wody. Glośka, hmm... z nią różnie bywa, ale widać że brakuje jej czegoś bo nie rośnie szybko, ani też wolno - jednym słowem może być. Na mchach widać różnice, pecock rośnie, tak jak i inne mszyska. Nie używam aktualnie bimbrowni i nawozów :) , zacznę dawać jakiś nawóz dopiero jak wszystko będzie uporządkowane jak należy. Pewnie będzie to paliwo zulixa, bo mam jeszcze litrę tego :P (zulix mógłbyś mi przysłać na pw jak trzeba było stosować twój cud :F )
spider72 - 2009-09-03, 13:20

zulix napisał/a:
Po ponad 2 tygodniach stosowania preparatu EasyCarbo mogę stwierdzić, że u mnie praktycznie nie działa.


Bo widocznie za mało go podajesz, wielu ludzi woli podawać go mniej niż wiecej, bo sie boją jego toksyczności. Ja podawałem nawet 5-cio krotne dawki (przy próbie na glonach) i nawet krewetkom nic się nie stało. Jeżeli masz sporo roślin to podawaj maksymalną zalecaną dawkę. Na samym węglu rośliny nie rosną, jak dasz za mało nawozów to węgiel też nic nie da. Inny problem to taki, czy brakowało Ci węgla przy tym poziomie światła i ilości roslin co masz. Jeżeli nie (co zdarza się w akwariach lowtech), to podawanie węgla nic nie zmieni dopóki nie będzie więcej roślin lub wiecej światła. W moim małym krewetkarium nie podawałem w ogóle węgla przez kilka miesięcy, dopóki akwarium nie zarosło, dopiero wtedy pokazał się brak węgla (glony zaczęły rosnąć). Jak zacząłem podawać węgiel w płynie to problem się rozwiązał i akwarium jest stabilne do dzisiaj, więc działa na pewno. Ja podaje do mojego zbiornika dawki max. a czasem większe, bo mam cięzką rękę :lol: .

zulix napisał/a:
Działanie antyglonowe preparatu się u mnie nie pokazało.

Przy normalnym dozowaniu się nie pokarze, trzeba ten środek sporo przedawkowywac, aby zwalczał istniejące glony, choć podobno zapobiega powstawaniu nowych.

comatose - 2009-09-12, 14:55

Kolejna dawka spostrzeżeń:

Od jakichś 2 tygodni do 30L daję 1,2ml węgla dziennie + 3ml tygodniowo (3 x 1 ml) takiego czegoś Światło bez zmian - 0,3W/l i jedyne co szybciej zaczęło rosnąć to mech jawajski ;)

Rodman17 - 2009-10-19, 12:13

Coż , chyba czas odnowić temat . Od dłuższego czasu stosuje co2 w płynie , przedtem z bimbrownią a od 2 tygodni co2 mam tylko z Carbo . Przyznam się szczerze mam mieszane uczucia co do jego skuteczności . Część roślin rośnie rewalacyjnie ( np . Rotale ) ale duży heniek , blyxa, limnobium to prawdziwa porażka . Nie wiem czy to akurat wina Carbo może brakuje im jakiś makro lub mikro a ponieważ od 2 tygodni stosuje metodę Spidera72 chcę poczekac na prawdziwę efekty . Jednocześnie metoda nawożenia co2 w płynie jest conajmniej warta sprawdzenia z uwagi na jej zalety :
koszt porównywalny do bimbrowni - 8,20 zł miesięcznie ( 4 ml dziennie , 1l 65 zł ) , nakłady o wiele niższe niż w przypadku butli co2 ;
bezproblemowe i dokładne dawkowanie jak w przypadku butli co2 (jak to wygląda w przypadku bimbrowni wie każdy , kto jej używał ) .
Jedyną kwestią do rozstrzygnięcia jest skuteczność co2 w płynie .
Dlatego może jego użytkownicy ponownie sie wypowiedzą .
Ja dam jeszcze jedną szansę Easy Life Carbo i w połączeniu z nową metodą nawożenia mam nadzieję doczekać się efektów .
Przy okazji mam pytanie , czy można w Rzeszowie kupić Easy Life Carbo ?

MirosławB - 2009-10-19, 12:34

Rodman17 napisał/a:
czy można w Rzeszowie kupić Easy Life Carbo ?
Tak, w Iguanie.
spider72 - 2009-10-27, 21:47

Węgiel w płynie działa dobrze sam w zbiornikach z mniejszą ilością światła, przy zbiornikach z większą iloscia światła moze nie dawać rady. Z EI najlepiej stosować jego maksymalną dawkę podaną przez producenta, czyli dla mocno zarośniętych akwariów, nawet jeżeli takie nie są.
cherry_ukasz - 2009-11-06, 16:09

No to i ja teraz chce napisać parę słów o tym specyfiku.
Otóż zakupiłem go tydzień temu. Nie kupiłem go jako zastępstwo dla CO2 z butli, tylko jako wspomagacz a przede wszystkim jako eliminator krasnorostów.
Na pomysł użycia go jako preparat antyglonowy nie wpadłem sam - przeczytałem na innym forum. Oczywiście, by działał jako środek antyglonowy trzeba go podawać w większych od zalecanych ilościach. Ja stosuję dawkę 2,5 raza większą. Efekty?

Po tygodniu krasnorosty przystopowały - nie widzę nowych ognisk a stare są bledsze. Nie obserwuję również negatywnego działania na faunę w akwarium - wszystko żyje.
Efekt dodatkowy jaki zauważyłem, to szybciej rosnąca salzmanii, ale to też może być zasługa zwiększonej dawki makroelementów. Poza tym rośliny mają widoczną, żywszą barwę.

Następne sprawozdanie na tydzień lub dwa ;)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group